9. ROČNÍK – 2025

15. června 2025
10:00–15:00 hod.

Program akce:  Dopoledne je připraveno pásmo přednášek, v druhé části je série workshopů (z nabízených workshopů si děti předem vyberou dle svého zájmu). Workshopy jsou omezeny počtem osob, jedná se o interaktivní vědecký program na 30 minut, při něm děti samy vědecky bádají nebo sestrojují. Některé ročníky festivalu byly zakončeny dětskou obhajobou posterů, které si děti doma samostatně připravily a přinesly na festival, kde je prezentovaly na POSTER Show.

Časový harmonogram 9. ročníku DVF

9:40 hod.

umožněn vstup návštěníkům

od 9:40 hod.

registrace dětských účastníků

od 9:45 hod.

stánky „mimochodem“ již otevřeny

10:00 hod.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

10:05–11:40 hod.

Blok PŘEDNÁŠEK

10:05–10:45 hod

První přednáška

11:00–11:40 hod

Druhá přednáška

12:15–15:00 hod.

Bloky WORKSHOPů

12:15–12:45 hod.

Workshopy – BLOK 1

13:00–13:30 hod.

Workshopy – BLOK 2

13:45–14:15 hod.

Workshopy – BLOK 3

14:30–15:00 hod.

Workshopy – BLOK 4

do 15:00

stánky „mimochodem“
+ otevřen refektář veřejnosti

Po celou dobu festivalu budou otevřeny prezentační stánky partnerů (tzv. stánky „mimochodem“), např. vědeckých a zájmových institucí. Doporučujeme v pauzách navštívit!

Všechny stánky partnerů jsou také interaktivní a nabízí různorodé vědecké aktivity. Prostor pro jejich návštěvu je mezi přednáškami a workshopy, ale je možné si také vynechat některý workshopový čas pro návštěvu těchto stanovišť.


workshop
Vakuum

RNDr. Stanislav Haviar, Ph.D.

Katedra fyziky a NTIS, Fakulta aplikovaných věd, ZČU

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Tenhle workshop bude o ničem. Doufám, že si z něj nic neodnesete. Ale teď vážně. Věděli jste, že ″nic″ může být užitečné? Víte kolik je vzduchu okolo nás? A víte kolik je ho ve vesmíru? A proč někdy potřebujeme vytvořit vesmírnou prázdnotu u nás na Zemi? Na tyto otázky si odpovíme i s praktickými ukázkami vakuua. A nakonec nezbude nic, o čem bychom si povídali..

workshop
Skutečné, nebo umělé? Jak kreslí umělá inteligence

Bc. Jan Lukš

Střední průmyslová škola Klatovy

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 10  dětí

Workshop pro úplné začátečníky (od 9 let). Objevte kouzelný svět obrázků vytvořených AI! Společně si zahrajeme na detektivy a zkusíme rozpoznat, co je dílem člověka a co vytvořil stroj. Navíc si sami vyzkoušíte, jak takové obrázky vznikají. Jako památku si každý odnese obrázek, který společně s AI vytvoříme!

workshop
LabIR Edu – Poznejte svět očima termokamery

Ing. Jan Šroub, Ph.D.

NTC ZČU

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Objevte fascinující svět skrze termokameru a naučte se více o této pokročilé technologii. Naše interaktivní stanoviště vám umožní nahlédnout do tajů infračerveného záření a jeho aplikací ve vědě a průmyslu. Nechte se inspirovat a rozšiřte své vědomosti s platformou LabIR Edu!

workshop
Mapujeme festival

Doc. Otakar Čerba, Ph.D.

Katedra geomatiky, Fakulta aplikovaných věd, ZČU

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 12  dětí

Pro děti 6+ (potřeba umět psát). Nechcete na Dětském vědeckém festivalu zabloudit? Kartografové ze Západočeské univerzity vám pomohou nakreslit mapu, se kterou se zaručeně na nádvoří jezuitské koleje neztratíte. Díky naší unikátní mapě dokonce najdete i své rodiče (pokud je při příchodu na festival umístíte do úschovny rodičů v kavárně).

workshop
Gravitační simulátor – Hrajeme si s vesmírem

Jan Spratek

Hvězdárna a planetárium hl.m. Prahy (Planetum)

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 20  dětí

Přijďte si s námi vyzkoušet, jak funguje gravitace ve vesmíru! Pomocí interaktivního gravitačního simulátoru zjistíte, jak se vesmírná tělesa pohybují a ovlivňují navzájem. Hravou formou se seznámíme se základy fyziky a astronomie, zažijeme srážky planet i vznik oběžných drah. Ideální pro malé badatele a milovníky vesmíru!

workshop
Geodézie známá neznámá, aneb přijďte se podívat na své okolí optikou geodetických přístrojů

Jiří Stránský, Ing. Jiří Stránský

Žijeme Rokycany, s.r.o.

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 10  dětí

V rámci workshopu si prohlédnete různé druhy geodetických přístrojů a dozvíte se, k čemu se používají. Vyzkoušíte si i jednu z možných aplikací vámi naměřených dat do praxe (zaměření a z něj vycházející snadný výpočet). Workshopem vás provedou zkušení praktici, celoživotní geodeti, otec a syn Jiří Stránský z Rokycan.

workshop
Jak funguje čistička odpadních vod?

Jana Hamplová

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 10  dětí

Zkusíme si postavit vlastní čističku vody jako opravdoví inženýři. Čeká na nás špinavá voda plná listí, kamínků a větviček. Použijeme materiály různé hrubosti a promyslíme, jak vrstvy poskládat tak, aby byla voda co nejčistější. Popovídáme si o jednotlivých fázích čištění, pohrajeme si s vodou, budeme stavět filtry a ukážeme si, proč je čistička vody tak důležitá.

workshop
Squeegee art

Mgr. Jana Lazorčíková

Galerie Klatovy/Klenová, p.o.

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Přidejte se k nám na workshop, kde propojíme umění s vědou. Prostřednictvím techniky squeegee painting budeme experimentovat s barvou i tvary. Výsledkem nám budou unikátní abstraktní díla, ve kterých můžeme objevit zajímavé věci. Tato technika je navíc zábavná a zaručeně se vám povede.

workshop
Kouzlo? Ne, fyzika!

Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy, Fakulta pedagogická, ZČU

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Jakto, že se barvy ztrácí jako mávnutím kouzelného proutku? To jen fyzika předvádí své triky! Přijď si vyrobit vlastní všemi barvami hrající Newtonův disk a objev, jak oko vnímá barvy světla a co se stane, když se všechny spojí dohromady. Roztoč to s námi!

workshop
Po stopách zločinu

Přírodovědecká fakulta, UK

začátky: 12:15, 13:45 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 20  dětí

Vypravte se s námi na Místo činu! Jedná se o 60 minutový workshop s detektivní tématikou. Zábavnou formou se děti dozví, jak se zajišťuje místo činu. Posléze se přesunou do laboratoře, kde se důkazy z místa činu zpracovávají. Na základě výkladu o daktyloskopii a DNA si mohou vyzkoušet odebírání otisků a také si zjednodušeným postupem vyizolovat a odnést domů DNA.

workshop
Autíčka na balonek v akci

Adéla Vávrová, Marie Anna Peterková

Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy, Fakulta pedagogická, ZČU

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Chceš si vyzkoušet, jak může obyčejný balónek rozhýbat autíčko? V těchto fyzikálních dílnách si během 45 minut postavíš vlastní autíčko poháněné vzduchem z balónku. Nakonec uspořádáme závod a změříme, jak rychlá autíčka jste dokázali vytvořit.

workshop
Kyanotypie

Martina Skočilová, Johanka Skočilová

M-ART, Výtvarný ateliér Rokycany

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 10  dětí

Fotochemický modrotisk (též kyanotypie nebo železitý tisk, z řeckého kyanos = modrý) je jedna z historicky nejstarších fotografických technik, jejímž produktem jsou výrazně modré obrazy. Přijďte si vyzkoušet jak kouzlí slunce a odneste si domů krásný a originální obrázek.

workshop
Výroba raket

Měsíček, Jandová

Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy, Fakulta pedagogická, ZČU

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 12  dětí

Přijďte si s námi vyrobit vlastní papírovou raketku, která opravdu létá! Stačí vám čtvercový papír, brčko a trocha šikovnosti. Společně si ukážeme jednoduchý postup, jak vytvořit hračku, se kterou si můžete uspořádat raketové závody. Pokud budeme mít čas vyrobíme si i jiné druhy raket.

workshop
Kouzla s vodíkem

David Jindra

nvias z.s. & Gymnázium Františka Křižíka Plzeň

začátky: ---

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Workshop od 10 let. Vyzkoušej si, jak funguje vodíkový pohon, a zjisti, proč právě vodík patří mezi největší naděje pro čistou energii budoucnosti. V tomto interaktivním workshopu se seznámíš s principem elektrolýzy, zjistíš, jak lze pomocí vody a elektrické energie získat vodík, a následně ho využiješ k pohonu modelového auta pomocí sady HORIZON Educational. Čekají tě experimenty, které ti ukážou, jak se vyrábí, uchovává a využívá vodík v praxi – přesně tak, jak to dělají výzkumníci a inženýři po celém světě. Přijď si to vyzkoušet a nahlédni do světa, kde čistá energie znamená skutečnou změnu!

prednaska
A tohle jste o vesmíru věděli?

přednášející: Jan Spratek

pracoviště: Hvězdárna a planetárium hl.m. Prahy (Planetum)

10:05–10:45 hod.


ANOTACE:
Vesmír je plný překvapení! V této zábavné přednášce se děti dozví spoustu neuvěřitelných a málo známých faktů o planetách, hvězdách i mimozemských světech. Prozkoumáme největší záhady vesmíru, podíváme se na ty nejpodivnější objekty a společně zjistíme, co všechno ještě zbývá objevit. Připraveno pro zvídavé hlavičky dětí i dospělých.

stanek
Chytré materiály

Ing. Jiří Navrátil, Ph.D., Katedra materiálů a technologií Fakulta elektrotechnická, RICE ZČU

Objevte svět chytrých textilií, tištěné elektroniky a zvuku! Na našem stánku si můžete prohlédnout vzorky e-textilií a tištěné elektroniky, které vedou elektřinu, měří různé veličiny a mohou sloužit jako součásti chytrého oblečení. Uvidíte také zvukoměr nebo akustické materiály, které pohlcují zvuk, a jejich využití v praxi. Navíc představíme elektrickou kytaru, ukážeme, jak funguje snímání zvuku pomocí elektromagnetických snímačů, a dozvíte se, z kolika různých materiálů je kytara vyrobena.

stanek
Tajemství neviditelného záření

Mgr. Václav Šebelík, Ph.D., Přírodovědecká fakulta JČU

Vydej se s námi po stopách neviditelného záření! Uvidíš částice z vesmíru v mlžné komoře, zjistíš, jaká je přirozená radiace v různých koutech světa i u nás, a s pomocí detektoru CzechRad se vydáš na krátkou misi – zjistit, jaké krabičky, které jsme připravili, jsou radioaktivnější než jiné. Změříš si také, co všechno nás před zářením chrání.

stanek
Čajdovo Lenguru

Mgr. Jaroslav Vágner, Česká entomologická společnost

Stánek vášnivého entomologa. Mít brouka v hlavě není zas tak špatné!

stanek
Polytechnické centrum

Mgr. Karolína Sedláčková, Střední průmyslová škola Klatovy

Zastavte se u našeho stánku plného her a hlavolamů! Čeká na vás svět plný logiky, kde si procvičíte mozkové závity. Stánek je vhodný pro malé i větší hlavičky.

stanek
Dětská technická univerzita

Mgr. Pavel Honzík, Úhlava, o. p. s.

Baví tě technika? A zajímá tě, čím se zabýváme v rámci celoročního kroužku Dětská technická univerzita, který v Klatovech pod hlavičkou Fakulty strojní Západočeské univerzity zajišťujeme? Pokud ano, přijď se podívat k našemu stánku – rádi ti to sdělíme a můžeš si u nás i něco vyzkoušet! Těšit se můžeš třeba na robota DJI Robomaster, stavebnici Fischer Technik, 3D tiskárnu, mikropočítač micro:bit nebo brýle pro virtuální realitu Meta Quest.

stanek
Dětská zemědělská akademie

Ing. Helena Hnojská, Úhlava, o. p. s.

Víš, kde se berou potraviny? Přijď poznat farmářský svět a zjistit, kde a jak se vyrábí potraviny. Naučíš se poznat hospodářská zvířata a hospodářské plodiny. Zjistíš, proč je chováme či pěstujeme. Vyzkoušíš si podojit kravičku nebo nachytat ryby v rybníce. Zastav se u nás na farmě a užij si spoustu zábavy i poučení. A pokud tě to bude zajímat, dozvíš se i to, jak se přihlásit na celoroční zájmový kroužek s touto tématikou, který v Klatovech nabízíme.

stanek
EUROPE DIRECT Klatovy a EUROCENTRUM Plzeň

Mgr. Kristýna Čerbová, Ing. Marcela Holá Lívová, Mgr. Ing. Jana Čechová

Chceš se dozvědět více o Evropské unii a jednotlivých evropských státech? Přijď k nám na stánek! Čeká na tebe také řada kvízů, zajímavých publikací i drobných dárků. Před stánkem si také můžeš sestavit velkoplošné puzzle s mapou celé Evropy!

stanek
Red Monster

Přidejte se k nám na neuvěřitelnou výpravu do světa přírodních věd! S Red Monsterem můžete zkoumat tajemství přírody jak v digitálním prostředí, tak i v reálném světě. Můžete se těšit na soutěž a zajímavé dárky, které čekají na každého účastníka.

stanek
Bav se vědou

ZČU

Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjistěte, že věda je zábava. Čekají vás různé rébusy a logické hry. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

stanek
Městská knihovna

Představení služeb knihovny, časopisy, kvíz – koutek pro relax

stanek
GEOLAB

GEOLAB je soubor interaktivních aktivit a her umožňující si vyzkoušet práci geografa či si vytvořit vlastní přehled o aktuálních geografických problémech. Najdete místopisné chyby na mapách? Poznáte družicové snímky? Přiřadíte věkové pyramidy správnému státu? Víte, odkud pochází vaše tričko? Na tyto a další otázky si odpovíte, když vyzkoušíte naše aktivity a třeba zjistíte, že vás geografie také baví.

stanek
Odhalená tajemnství elektřiny a magnetismu

Martin Bárta, Pavel Odvárka, KMT, FPE, ZČU

U našeho stánku budeme demonstrovat základní principy elektřiny amagnetismu pomocí aparatur a přístrojů. Cílem je převážně zaujmout a přiblížit zájemcům, jak fungují provedené jevy.

stanek
Charles Games

Mgr. et MgA. Tereza Kotěšovcová

Vyrábět počítačové hry je věda! Přijď si nějaké zahrát a u toho se dozvědět, jak se taková počítačová hra vytváří.

stanek
NVIAS

nvias, z. s.

Vyzkoušej si na vlastní kůži, jak fungují technologie, které budou brzy součástí našeho každodenního života. Na našem stánku se ponoříš do světa vodíkových technologií, kde zjistíš, jak lze pomocí vodíku pohánět auta i celá města. Pomocí programování v Minecraftu si postavíš vlastní chytré město a naučíš se základům kódování zábavnou formou. A pokud tě zajímá umělá inteligence, ukážeme ti, jak AI rozpoznává obrázky, pracuje s textem nebo se dokonce učí z dat. Objev s námi technologie budoucnosti a staň se jejich tvůrcem!

stanek
Rozmluv se s námi!

rozmluv se

Jsme jazykové studio rozmluv se z Klatov, pomáháme malým i velkým zbavit se strachu z mluvení a rozmluvit se v cizím jazyce. Máme připravenou bojovku, která tě hravě provede celým areálem festivalu. Na různých místech se potkáš s angličtinou, novými slovíčky a úkoly, které rozproudí tvoje mozkové závity. Zastav se u našeho stánku, kde tě uvedeme do děje a předáme ti první úkol.

zkumavky